19. Ulusal Gastroenteroloji Haftası 1 – 6 Ekim tarihleri arasında Antalya Dedeman Otel’de yapıldı

4 tam gün süren hafta boyunca 18. Ulusal Gastroenteroloji Kongresi, 4. Mezuniyet Sonrası Gastroenteroloji Kursu (Klinik Nütrisyon ve Gastrointestinal Sistem), 8. Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Kursu ve 1. Gastroenteroloji Hemşireleri Kursu gerçekleştirildi. Kongreye kayıtlı katılımcı sayısı 900’ü aştı. Bilimsel programda 9’u yurtdışından olmak üzere 120 kadar bilim insanı görev aldı.
Bilimsel ve sosyal yönden çok doyurucu olan kongre katılanların takdirini topladı. Bilimsel faaliyetler 11 sempozyum, 3 isme atıf konferans, 3 interaktif oturum, 10 konferans, 9 sözlü bildiri oturumu, 3 poster oturumu ve 3 uydu sempozyum olarak yürütüldü.
Kongre boyunca 56 çalışma sözlü bildiri, 387 çalışma poster olarak sunuldu.
Endüstrinin kongreye ilgisi büyüktü. 5 adet konuk evinde çeşitli aktiviteler ile kongreye renk kattılar. Gala gecesinde sahne alan Aşkın Nur Yengi izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Ayrıca son gün Emre Kongar küreselleşme ve günümüz Türkiye’sinin önemini müthiş bir söyleşi ile vurguladı.
Kongrenin ilk günü yapılan “Klinik Nütrisyon ve Gastrointestinal Sistem Kursu” büyük bir ilgi ile izlendi. Salonda zaman zaman 400 dolayında katılımcı olması organizyonunda görev alanları mutlu etti. Ayrıca kurs sonrası alınan geri bildirimler de son derece olumluydu.
En yoğun eleştirilen konu ise daha önceki kongrelerde de sıkıntı yaratan, konuşmacıların zamanlarına uymamasından kaynaklanan düzensizlikti. Böylesine üst düzey bir kongrede, 20 dakikalık süresini bilmesine rağmen 40 dakika konuşan bir bilim insanına şaşırmamak elde değil.